Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Aby svatba byla svatbou se starostové a zastupitelé naučí na kraji

05. 02. 2015

Aby svatba byla svatbou, aneb i oddávat se musí umět je název jednodenního semináře na téma   Jak správně oddávat? Je určen zejména novým starostům a zastupitelům obcí a měst a povedou jej  Mgr. Jaroslava Ježková, vedoucí oddělení matrik a státního občanství KÚ LK, a Věra Čermáková z oddělení matrik a státního občanství,   17. února od 9 hodin v sídle Krajského úřadu LK, U Jezu, v Liberci.

Sekundovat jim budou skuteční oddávající  - bývalý liberecký zastupitel, herec Divadla F. X. Šaldy Ladislav Dušek a krajský radní a jablonecký zastupitel Petr Tulpa.

 

Proč je dobré se semináře zúčastnit, shrnuje v rozhovoru Jaroslava Ježková, která obdobný seminář pořádala již před pěti  lety.

Znáte to…..ať už v poklidu nebo za nezbytných zmatků, které zpravidla patří ke každé správné veselce, jsou tu přípravy, obřad, hostina. Bez nich by nebyla svatba svatbou, ale na druhou stranu ani bez oddávajícího a matrikáře to nejde. I oni mohou být těmi, kdo připraví na  svatební den nezapomenutelný zážitek, ať už v dobrém či špatném slova smyslu. I tito dva neodmyslitelní účastníci každého civilního svatebního obřadu musí svou práci konat s nemalou měrou profesionality. Neopakovatelnost a jedinečnost svatebního obřadu nutí k tomu, aby zvládali nenadálé situace, které mohou v obřadní síni nastat a byli těmi, kdo takzvaně „vše vyřeší za vás“. Profesionální zorganizování svatebního obřadu ze strany matričního úřadu by mělo být samozřejmostí, formality, které jsou u každého obřadu nezbytné, by se měly stát příjemnou součástí tohoto bezpochyby významného a důležitého dne, o němž má každý jinou představu, ale každý od něj očekává jen to nejlepší.

Jednotlivé matriční úřady konají svatební obřady jednak ve svých obřadních místnostech a jednak mimo ně, neboli „na jiném vhodném místě“.

Není žádná škola pro oddávající, není žádná škola pro profesionální matrikáře. Je tu však Krajský úřad Libereckého kraje, který již podruhé v historii pořádá velmi ojedinělý seminář určený pro starosty a místostarosty obcí, dále pro pověřené zastupitele obcí a všechny matrikáře.  Seminář může být pomůckou, návodem či jen praktickou ukázkou jak na svatbu „z druhé strany“, a to zejména pro „nové oddávající“, kteří se po komunálních volbách hodlají aktivně zapojit a oddávat.

Co se zde bude „vyučovat“?

Vše začne nezbytnými právními předpisy, krátkým výkladem o způsobu a vzniku manželství a právních účincích samotného souhlasného prohlášení. Na programu je pak dále příprava na obřad (oddávající a matrikář), průběh obřadu a s ním spojenými zvláštnostmi, jako je poděkování rodičům, slavnostní přípitek, ale i slavnostní obřad k oslavě např. zlaté svatby. Pracovníci „krajské matriky“ (mj. dlouholeté matrikářky z praxe) připravují pro účastníky semináře kromě výkladu a videoukázek z praxe i obřady „naživo“. Nebude se samozřejmě jednat o opravdový, faktický sňatečný obřad, ale vše bude připraveno a bude vypadat jako doopravdy.

Příprava semináře není rozhodně jednoduchá, mj. nejvíce práce mají organizátoři s tím, aby „sehnali“ ženichy a nevěsty, kteří by se nám pro tuto akci „zapojili“ a nejenže se dostavili, ale i oblékli a trpělivě pak vše „zahráli“.

Jsme si vědomi toho, že každý z nás jistě na nějaké svatbě v životě již byl a „viděl ji“. Aktéry obřadu, jejich vystupování a projevy přitom bereme jako samozřejmost. Víme ale z minulosti, že když se pak noví komunální politici, mají najednou a třeba právě bez předchozích zkušeností odvážit a zapojit jako oddávající „do toho“, může se jim pro inspiraci hodit i takováto společná akce. Samozřejmě, že si nemyslíme, že po našem semináři budou všichni (oddávající i noví matrikáři) okamžitě umět a vědět jak na to, ale naše služba spočívá v tom, že si společně řekneme, ale i ukážeme, jak například na to.

Jako organizátoři jste oslovili a požádali o spolupráci dva naše vynikající oddávající -  Ladislava Duška a Petra Tulpu. Proč?

 Právě proto, že mají oba dlouholeté praktické zkušenosti a z praxe víme, že jsou oba velmi „dobří“, jsme přesvědčeni, že jejich účast bude ku prospěchu.

V roce 2010 po praktické ukázce obřadu, byl Ladislav Dušek tak laskav, že se do sálu vrátil a rozvinula se neplánovaná debata, kdy se ho účastníci dotazovali a on nejenže odpovídal na dotazy, ale přidával i zajímavosti a úsměvné historky vážící se ke svatbám.

Doufejme, že se celá akce podaří, všechno klapne a setkáme se s kladným ohlasem stejně jako před 4 lety.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588