Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nové občanské průkazy s biometrickými údaji

03. 08. 2021
Od 2. srpna 2021 vydávají příslušné úřady nové občanské průkazy s biometrickými údaji

V souvislosti s nabytím účinnosti nového zákona č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech,  začaly příslušné úřady 2. srpna 2021 vydávat nový typ občanského průkazu s biometrickými údaji. Těmi jsou stejně jako u cestovního pasu jeden otisk prstu z každé ruky a obraz obličeje držitele dokladu.  Biometrické údaje jsou uloženy v elektronickém bezkontaktním čipu s vysokým zabezpečením. Případné padělání a nebo zneužití dokladu je tak mnohem těžší.

Hlavním důvodem pro vydávání nových průkazů je implementace evropského nařízení, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti a zjednodušení výkonu práva volného pohybu občanů EU a jejich rodinných příslušníků. Pokud by tento nový právní předpis nebyl přijat, nebylo by možné občanský průkaz používat jako doklad pro cesty do zahraničí.

Dosud platné občanské průkazy budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle však do 3. srpna 2031. Dojde tak postupně k výměně všech dosud vydaných občanských průkazu za nový typ s biometrickými údaji.

Mgr. David Fátor
metodik správních činností - evidence obyvatel, OP a CD
david.fator@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226232
Mobil: 725 270 116