Pozor, končí platnost některých občanských průkazů

18. 06. 2015

Máte platný občanský průkaz? Zkontrolujte si ho. Letos totiž končí desetileté období od poslední hromadné výměny těchto dokladů. Občanské průkazy vydávají všechny obecní úřady obcí s rozšířenou působností, kterých je v Libereckém kraji celkem deset.

Adresy pracovišť v Libereckém kraji, která mají vyřizování žádostí a předávání hotových občanských průkazů na starosti, jsou následující:
Česká Lípa - Děčínská 413
Jablonec nad Nisou - Komenského 22/8
Liberec - Frýdlantská 183/4
Nový Bor - B. Egermanna 1001
Tanvald - Palackého 359
Železný Brod - Nám. 3. května 18
Frýdlant - Hlavní 139
Semily - Riegrovo náměstí 63
Jilemnice - Masarykovo nám. 81
Turnov - Skálova 84

Občané nemusí žádat pouze v místě trvalého pobytu, ale mohou si doklad prokazující jejich totožnost vyřídit například i tam, kde pracují nebo studují.

Občanský průkaz si lze vyměnit pouze osobně. Během procesu vydání se přímo na místě totiž pořizuje fotografie, která se stane součástí občanského průkazu a zajišťuje podpis. Nosit s sebou tzv. průkazovou fotografii tedy už není třeba, pořídí ji pomocí kamery pracovník úřadu. Obecně doporučujeme, aby si lidé o nový občanský průkaz požádali 30 – 60 dnů před koncem platnosti. Platí přitom povinnost každého z nás požádat si o nový průkaz nejpozději do 15 pracovních dnů, po dni, ve kterém došlo ke skončení platnosti. Nový doklad se vydává do 30 dnů ode dne podání žádosti. Pro občany starší 15 let je výměna občanského průkazu s ohledem na jeho končící platnost zdarma.

Blíží se období dovolených, a tedy cestování do zahraničí, je třeba upozornit, že právě platný občanský průkaz nahrazuje cestovní pas při návštěvách zemí Evropské unie a schengenského prostoru. Podle sdělení Ministerstva zahraničních věcí ze dne 24. března 2015, které bylo publikováno ve Sbírce zákonů pod č. 95/2015 Sb., jsou do seznamu států, do nichž lze překročit vnější hranici s občanským průkazem, zařazeny Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonská republika a Srbská republika.