Svatební seminář pro oddávající na krajském úřadu sklidil obrovský úspěch

19. 02. 2015

Jak správně oddávat se v úterý 17. února v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje učili noví starostové, místostarostové a zastupitelé. Jednodenní seminář pro ně uspořádalo oddělení matrik a státního občanství krajského úřadu.

„Asi 140 přítomným jsme nejdříve vysvětlili základní pojmy, tedy co manželství znamená, jak vzniká a jaké má právní účinky. Všichni dostali pracovní materiál – metodickou pomůcku. A po přestávce následovaly i praktické ukázky. Oslovili jsme dva skvělé oddávací - bývalého libereckého zastupitele a herce Divadla F. X. Šaldy Ladislava Duška a krajského radního a jabloneckého zastupitele Petra Tulpu. Oba nadšeně souhlasili,“ říká vedoucí oddělení matrik a státního občanství Jaroslava Ježková.

Krajský úřad Libereckého kraje tento ojedinělý seminář uspořádal podruhé v historii. Podle organizátorů je pomůckou, návodem či jen praktickou ukázkou jak na svatbu „z druhé strany“, a to zejména pro „nové oddávající“, kteří se po komunálních volbách hodlají aktivně zapojit a oddávat.

Připraveny byly celkem čtyři ukázkové sňatky. První představovali mladí snoubenci, jejichž kladnou odpověď na položenou otázku přijal oddávající radní Petr Tulpa. Druhý obřad byl úřední akt za účasti tlumočníka (ženich a svědek občané Ukrajiny), jejichž prohlášení přijal také radní Petr Tulpa. Nechyběl samozřejmě soudní tlumočník (Ivan Semotjuk). Třetí ukázku s přípitkem sehráli opět svobodní snoubenci, které „oddával“ Ladislav Dušek. A čtvrtý obřad byl ukázkou snoubenců, kteří neuzavírali první manželství.

Poté přítomní zhlédli videoukázku o vzniku registrovaného partnerství, pro jehož přijetí je v Libereckém kraji příslušným úřadem Magistrát města Liberec.

Na závěr se uskutečnila společná debata s oddávajícími, kteří přidali i několik zajímavých zkušeností, dobře míněných rad a s odstupem času úsměvných historek.