Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Zkontrolujte si cestovní pas před letní dovolenou

26. 04. 2017

Duben je téměř u konce a právě v tomto okamžiku se nejčastěji zamýšlíme nad naší letní dovolenou, plánujeme která města a státy navštívíme, kde si odpočineme od shonu všedních dní, koho vezmeme s sebou, a když se hodně zasníme, začínáme už pořizovat letní plážové oděvy, ve kterých zazáříme na promenádách u moře. Málokdo z nás ovšem začne plánovat dovolenou tím, že by si zkontroloval své doklady.

Nyní je vhodná doba, kdy lze nový cestovní doklad vyřídit bez zbytečných nervů a včas tak, abychom mohli bez problémů vybrat jakoukoliv destinaci.  Ať už se rozhodneme pro dovolenou ve státě Evropské unie (uvnitř Schengenského prostoru), kam lze cestovat i s platným občanským průkazem, nebo ať si vybereme z nabídek dovolených v ostatních státech, kam je nutné cestovat s platným cestovním pasem. Pokud si již nyní vyřídíme nový cestovní pas, můžeme si později z inzerce cestovních kanceláří vybrat jakoukoliv destinaci bez ohledu na to, je-li součástí Schengenského prostoru či nikoliv. S platným pasem totiž můžeme cestovat do všech států světa.

A co budeme k vyřízení nového cestovního pasu potřebovat? Prvním krokem je podání samotné žádosti. O pas je nutné požádat na úřadě příslušném k jeho vydání a nově od ledna 2016 je možné tak učinit i mimo místo trvalého pobytu. Pasy jsou vydávány ve dvou zákonných lhůtách. Do třiceti dnů je pas vydán za 600 Kč a do 6 pracovních dnů za 4.000 Kč. Platnost pasu je v obou případech 10 let. Jsou-li pasy vydávány pro děti do 15 let, jsou správní poplatky nižší. Pas vydaný do třiceti dnů přijde rodiče dítěte mladšího 15 let na 100 Kč a v případě pasu vydaného do šesti pracovních dnů rodič zaplatí 2.000 Kč. Pasy pro tyto děti mají platnost 5 let.

Chcete-li si ušetřit starosti a vyhnout se největším frontám při vyřizování nových cestovních pasů, podejte si žádost o vydání co nejdříve. Čas do odletu na dovolenou tak budete moci strávit opravdu tím příjemným plánovaním a ne zbytečnými starostmi s propadlými doklady.

Na závěr si dovolujeme upozornit, že některé státy mají specifické podmínky pro vstup na své území, které se týkají především délky platnosti pasu nebo podmínek, za kterých mohou cestovat děti mladší 18 let bez rodičů. Tyto podmínky je vždy nutné před odcestováním ověřit na příslušném zastupitelském úřadu daného státu.

Bližší informace v případě potřeby občanům podá: Mgr. David Fátor, metodik správních činností oddělení matrik a státního občanství, tel.: 485 226 232, david.fator@kraj-lbc.cz.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624